Pielęgnowanie szyi, oczu i zębów

Nawet dobrze utrzymana twarz traci na wyglądzie, jeżeli zaniedbana jest szyja. Wiemy, że zmarszczki na szyi są utrapieniem wielu kobiet, starajmy się wiec przeciwdziałać powstawaniu takich zmarszczek.

Oprócz codziennego mycia ciepłą wodą i mydłem dobrze jest jeden lub dwa razy w tygodniu lekko natłuścić skórę szyi kremem, świeżym smalcem lub olejem jadalnym, jednocześnie lekko masując szyję dłońmi w kierunku  od ramion do uszu i podróbka. Warto również pamiętać o tym, że do powstania zmarszczek szyi przyczynia się sypianie na wysoko ułożonych poduszkach, starajmy się więc tego unikać.

Pielęgnowanie zębów

Do codziennych koniecznych zabiegów należy mycie zębów. Utrzymywanie zębów w czystości chroni od zepsucia – próchnicy, która jest przyczyną wielu chorób. Ponadto resztki pokarmu znajdujące się na nie oczyszczonych zębach rozkładają się i często są przyczyną wydzielania się z ust. Przykrego zapachu. Zęby powinno się myć codziennie. Szczególne znaczenie ma dokładne czyszczenie ich wieczorem. Najlepszym środkiem do mycia zębów jest zwykła, czysta kreda o zapachu mięty i dość twarda włosiana szczoteczka.

Psujące się, a nie leczone zęby są często przyczyną wielu chorób. Na korzeniach spróchniałych zębów tworzą się ropnie, w których rozwijają się zarazki. Zarazki te mogą powodować uszkodzenie serca, wątroby, stawów. Dlatego zęby psujące się trzeba leczyć, a te, które nie nadają się do leczenia, usunąć. W miejscu utraconych zębów można wszczepić implanty, czyli zamienniki, które zazwyczaj wykonane są z tytanu lub wzmocnionej ceramiki. Dobrze pielęgnowane i prawidłowo zamontowane mogą posłużyć bardzo długo, a nawet do końca życia.

Pielęgnowanie oczu

Niektóre zajęcia w polu – żniwa, grabienie i zwózka siana, młocka, w domu zaś odkurzanie ścian, szycie powodują zakurzenie, zmęczenie i podrażnienie oczu. Jeżeli mimo umycia uczucie pieczenia nie ustępuje, spróbujmy zmęczone powieki przemywać roztworem kwasu bornego lub ciepłym naparem rumianku.

Zamiast przemywania można zastosować okłady z naparu rumianku, polnych bratków lub z esencji prawdziwej herbaty. Najlepiej jeśli zrobimy to przed snem, po uprzednim starannym umyciu twarzy i oczu. Czyste płatki lnianego płótna po namoczeniu w naparze ziół kładziemy na zamknięte oczy i trzymamy przez 10-15min.

Przy zaczerwienieniu i podrażnieniu oczu utrzymującym się kilka dni należy zwrócić się po poradę do lekarza, w przeciwnym bowiem razie możemy spowodować chroniczne zapalenie oczu. Zaczerwienie oczu może być też objawem groźnej choroby – jaglicy wymagającej szybkiego leczenia.

Rzęsy chronią oczy przed zakurzeniem i zaprószeniem, a jednocześnie stanowią ozdobę twarzy. Długie i mocne rzęsy będziemy miały wtedy, gdy będziemy je smarować na noc wazeliną lub lepiej olejem rycynowym.

Ciemnienia brwi i rzęs należy raczej unikać. Jasny kolor brwi i rzęs nie jest mniej ładny od czarnego. Przyciemnienie zawsze nadaje twarzy nienaturalny wygląd, a ponadto podrażnia naskórek i bywa przyczyną dolegliwości oczu.