Przesadzanie roślin doniczkowych i działkowych

Przed przesadzaniem roślin trzeba włożyć nowe doniczki na 12 godzin do wody, a stare wyszorować popiołem rozrobionym z wodą na papkę. Po wyszorowaniu doniczki należy dokładnie opłukać.

Najodpowiedniejszą porą przesadzania roślin jest wczesna wiosna – od końca lutego do końca kwietnia. Ponieważ korzenie roślin znacznie się rozrastają, należy przesadzać rośliny do doniczek większych od tych, których rosły poprzednio. Różnica w rozmiarze doniczek nie może być jednak zbyt wielka. Nowa doniczka powinna być o numer większa od poprzedniej, to znaczy szersza o jeden centymetr.

Jeżeli korzenie są bardzo splątane, trzeba je ostrożnie rozplątać, uważając, aby ich nie uszkodzić. Na dno doniczki należy dać trochę piasku i tłuczonej cegły. Nie można do doniczki sypać zbyt dużo ziemi, gdyż utrudnienia to podlewanie. Brzeg doniczki powinien się znajdować mniej więcej o 1 cm nad powierzchnią ziemi.

Podlewanie i nawożenie

Kwiatów doniczkowych nie należy zbyt często podlewać rzadziej, a obficie. Aby się zorientować, czy trzeba podlać roślinę, stukamy w doniczkę palcem. Jeżeli doniczka wyda dźwięk głuchy, przytłumiony – rośliny nie należy podlewać; gdy zaś doniczka wyda dźwięczny odgłos, będzie to oznaką, że ziemia w doniczce jest wyschnięta. W zimie podlewa się rośliny rzadziej niż latem.

Aby zawsze rośliny dobrze się rozrastały i bujnie kwitły, należy je nawozić. Bardzo dobrym nawozem jest, nawóz kurzy. Łyżkę takiego nawozu trzeba rozmieszać w litrze wody i postawić na kilka dni, żeby przefermentował, a później podlewać tym płynem rośliny. Można też podlewać kwiaty wodą, w której płukaliśmy mięso. Można też na powierzchni ziemi w doniczkach rozkładać cienką warstwą wysuszony i pokruszony krowieniec.

Warto jest kupić w sklepie z nasionami gotową mieszankę nawozów mineralnych i stosować ją według przepisu załączonego na opakowaniu ( przeważnie bierzemy 2 gramy mieszanki na 1 litr wody i płynem tym podlewamy kwiaty co 10 dni ).

Choroby i szkodniki roślin doniczkowych

Rośliny pokojowe opanowywane są czasem przez choroby lub szkodniki. Często występują na nich białe mączyste lub brunatne plamy. Należy wtedy opryskiwać rośliny gotowym preparatem – bordosolem ( można go kupić w sklepach z nasionami ).

Sposób użycia Bordosolu podany jest na opakowaniu.

Ze szkodników najczęściej występują mszyce i mączliki ( przeważnie na pelargoniach ).

Przeciwko mszycom trzeba stosować opryskiwanie roślin odwarem tytoniowym. Jeśli mszyc jest niewiele, często wystarczy opryskiwanie zimną wodą. Najlepiej jednak rośliny, na których występują mszyce lub mączliki, opylać Azotoxem. Aby rośliny dokładnie opylić, a jednocześnie nie posypać ich zbyt grubą warstwą Azotoxu, należy wsypać proszek do woreczka uszytego z rzadkiego płótna i potrząsając nim opylać lekko roślinę. Kwitnących roślin nie powinno się ani opryskiwać, ani opylać, można tylko starannie obmywać ich liście.