Dbajmy o nasz wygląd

Wyglądać młodo i ładnie to życzenie każdej kobiety. Gładka, bez zmarszczek twarz, starannie uczesane włosy, czysta, gładka, niepopękana skóra na rękach i nogach, dobrze utrzymane, krótko obcięte paznokcie, skromna, lecz czysta suknia, dają każdej z nas zadowolenie z siebie i dobre samopoczucie. Wiemy także, że nasz schludny wygląd miły jest dla domowników, dla sąsiadów, dla całego otoczenia.

długa zadbana fryzura fryzura na jedną ze stron

Dbałość o swoją powierzchowność nie tylko od święta, ale na co dzień to nie próżność kobiety, to jej zaleta i dowód poczucia kultury, a także dobry przykład dla dzieci. Każda z nas wie, że gospodyni, która dba o swój wygląd, dba także o wygląd swoich dzieci, swego męża, o porządek w domu i obejściu. I dlatego, choć pracą zajęte jesteśmy od rana do nocy, warto poświęcić codziennie kilka minut dla własnego wyglądu. Przy dobrej organizacji zajęć gospodarskich czas na ten cel z pewnością się znajdzie.

Pamiętajmy o codziennym pielęgnowaniu ciała

Nasz wygląd i samopoczucie uzależnione są od naszego zdrowia. Wiemy dobrze, że wówczas, gdy jesteśmy całkowicie zdrowie, wyglądamy ładniej niż wtedy, kiedy nam coś dolega. Podstawowym warunkiem zdrowia jest utrzymanie czystości. Skóra źle utrzymana nie domyta, nie może spełniać swych zadań ( regulowanie ciepła, wydzielanie potu, oddychanie ), ponieważ nieusuwany przez codzienne mycie kurz i brud zatyka pory.

modna fryzura odsłoniętym bokiem zadbana ciemna fryzura

Wydzielony przez skórę pod wpływem ciepła tłuszcz i pot rozkładają się na trujące składniki. Jeśli tych szkodliwych składników nie usuniemy przez codzienne dokładne mycie, na skórze powstaną ropne wypryski i krostki, a całe ciało będzie miało przykry zapach potu.

Ciało należy myć przynajmniej raz dziennie, wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Skóra dokładnie umyta przed snem swobodnie oddycha i umożliwia dobry odpoczynek.

Do mycia należy używać ciepłej wody i mydła. Ciepłą wodą zmywamy brud z ciała, po czym odświeżamy skórę letnią wodą. Przez obmywanie całego ciała chłodną wodą hartujemy organizm. Najdokładniej można wymyć ciało w kąpieli, która wskazana jest przynajmniej raz w tygodniu. Wykąpać się możemy choćby w zwykłej balii od prania bielizny.

Po umyciu się lub kąpieli wycieramy się czystym, suchym ręcznikiem, dokładnie osuszając ciało. Każdy z domowników powinien mieć do wycierania swój własny ręcznik, często zmieniany. Używanie tej samej wody do mycia i wspólnego ręcznika może być przyczyną przenoszenia chorób skóry i oczu. Prócz utrzymania czystości całego ciała pamiętajmy o zmianie, przynajmniej raz w tygodniu, bielizny osobistej, o zmianie bielizny dziennej na nocną. Pamiętajmy o czystości odzieży zewnętrznej. Skromna, dobrana kolorem i krojem do naszego wieku suknia, spódnica czy sweter nie powinny być poplamione i wygniecione lub podarte i niezacerowane.

Dbałość o czystość osobistą wszystkich domowników świadczy o kulturalnym wyrobieniu gospodyni i o zrozumieniu przez nią wpływu czystości na stan zdrowia.