Pielęgnowanie twarzy i okolic

Mycie twarzy rano i wieczorem ciepłą wodą z mydłem, a następnie osuszanie czystym ręcznikiem to niezbędny zabieg, oczyszczający twarz z kurzu, potu i brudu. Mycie to jednak nie zawsze wystarcza. Często mimo sprzyjającego zdrowia oraz utrzymania czystości skóra na twarzy tłuszczy się lub wygląda jak nasmarowana tłuszczem. Na twarzy często pojawiają się zmarszczki, które postarzają kobietę. Aby zapobiec zbyt wczesnemu powstaniu zmarszczek, nadmiernemu wysuszeniu lub przetłuszczeniu skóry na twarzy, trzeba poza codziennym myciem, stosować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Pielęgnowanie twarzy zależy od tego, jaką mamy cerę.

pielęgnacja tłustej cery pielęgnacja twarzy pielęgnacja włosów przy tłustej cerze pielęgnacja włosów przy twarzy

Pielęgnowanie twarzy o cerze normalnej

Cera normalna jest wtedy, gdy skóra twarzy nie wykazuje skłonności do powstawania wągrów, jest gładka i matowa. Dlatego też najłatwiej pielęgnować cerę normalną. Wystarczy wieczorem po umyciu i osuszeniu wklepać końcami palców w skórę twarzy odrobinę świeżego, niesolonego smalcu lub oleju jadalnego, słonecznikowego czy rzepakowego, albo tłuszczu z gęsi. Można również stosować odpowiedni krem. Na opakowaniach zwykle podane jest, przy jakiej cerze ten krem się stosuje. Kupując krem, trzeba na to zwrócić uwagę.

Nie trzeba natłuszczać całej twarzy, lecz tylko skórę w okolicy ust i oczu, gdyż tam najczęściej występują zmarszczki. Rozcieranie tłuszczu lub kremu po całej twarzy nie jest wskazane, gdyż w ten sposób skóra rozciąga się i powstają zmarszczki.

Pielęgnowanie twarzy o cerze suchej

Cera sucha odznacza się częstym łuszczeniem się skóry twarzy, przy dłuższym przebywaniu na wietrze, mrozie czy w słońcu łatwo pęka, jest skłonna do wczesnego tworzenia się zmarszczek.

Aby zmniejszyć suchość skóry, wskazane jest zmywanie twarzy olejem jadalnym zamiast wody z mydłem. Najlepiej wykonać to przecierając całą twarz watą zamoczoną w oleju. Po przetarciu trzeba zetrzeć nadmiar oleju suchą watą. Zabiegu tego nie trzeba stosować codziennie, aby nie doprowadzić do nadmiernego natłuszczenia naskórka. Jest to pewnego rodzaju kuracja i wystarcza zastosować ten sposób zmywania twarzy w ciągu trzech kolejnych dni w tygodniu i powtarzać nie częściej jak raz w miesiącu.

Codziennie wieczorem po umyciu i osuszeniu wskazane jest wklepać w skórę twarzy, szczególnie w okolicy oczu i ust, trochę tłustego kremu lub świeżego tłuszczu.

Przy cerze suchej, podobnie jak przy normalnej, powinniśmy pamiętać o natłuszczeniu twarzy rankiem tego dnia, gdy mamy dłużej przebywać w silnym słońcu bądź na mrozie lub wietrze. Wmasowany w skórę tłuszcz lub krem chroni ją przed nadmiernym wysuszeniem, pierzchnięciem i poparzeniem przez słońce.

Pielęgnowanie twarzy o cerze tłustej

Przy cerze tłustej skóra twarzy jest błyszcząca, łatwo zanieczyszcza się wągrami, często występują na niej krosty i drobne wypryski ropne. Cera tłusta wymaga najwięcej starań. Unikać trzeba przede wszystkim natłuszczania olejem, smalcem lub tłustym kremem. Twarz należy dokładnie zmywać ciepłą wodą z mydłem, przekisłą serwatką lub kwaśnym mlekiem, które wysuszają skórę i zapobiegają powstawaniu ropnych krostek i wyprysków. Najlepszym środkiem na nadmierne tłustą cerę jest słońce i dlatego w okresie lata mamy mniej kłopotu z jej pielęgnowanie.

Pod wpływem słońca twarz rozgrzewa się i rozszerzają się pory, skóra wysusza się i opada, a dzięki opalaniu nikną ślady po wypryskach i zmniejsza się skłonność do występowania ropnych krostek. U niektórych osób przy nadmiernie tłustej cerze wypryski występują nie tylko na twarzy, lecz także na plecach, ramionach i piersiach. W takich przypadkach opalanie skóry i częste kąpiele w morzu, rzece czy jeziorze dają doskonałe wyniki. W lecie wskazane jest zmywanie tłustej cery płynami owocowymi. Doskonałym środkiem jest utarty na tarce świeży ogórek zmieszany z 3-procentowym spirytusem salicylowym. Mieszaninę tą wlewamy do butelki, pozostawiamy na 2 tygodnie do naciągnięcia, po czym cedzimy przez czystą gazę lub szmatkę i używamy codziennie wieczorem do przemywania twarzy po uprzednim umyciu wodą z mydłem.